Jak naučit dítě jezdit na kole?

Právě se nacházíte | JAK NAUČIT DÍTĚ JEZDIT NA KOLE? » Jak naučit dítě jezdit na kole?

Jak naučit dítě jezdit na kole?

Jízda na kole je pro děti velice složitá. Musí zkoordinovat několik pohybů najednou a to není snadné ani pro dospělého člověka. Je potřeba trénovat a přijít na to, jak vše sladit dohromady.


Pamatuji si to jako dnes – sedla jsem na kolo s pocitem „To bude skvělé, budu jezdit na kole!“, vyhoupla jsem se do sedla, položila nohy na pedály a bum -  ležím na zemi a s pláčem si říkám „to kolo už nikdy nechci vidět!“

Jízda na kole je totiž pro děti velice složitá. Musí zkoordinovat několik pohybů najednou a to není snadné ani pro dospělého člověka. Je potřeba trénovat a přijít na to, jak vše sladit dohromady.

Proto doporučujeme začít s nácvikem již v období, kdy dítě začne chodit – tedy kolem 1 roku. Nejprve je vhodné vybrat odstrkovadlo, které má čtyři kola. Na něm se dítě naučí zkoordinovat ruce a nohy.

Ve chvíli, kdy z odstrkovadla dítě vyroste, nebo jej bez problémů zvládá, pořiďte mu tříkolku. Ta mu pomůže pochopit princip šlapání do pedálů.

Kolem třetího roku je již dítě zralé na odrážedlo. Koordinaci rukou i nohou již má zvládnutou a nyní se musí vypořádat s rovnováhou. Doporučujeme volit odrážedlo, které má nastavitelné sedlo i řídítka, tak aby dítěti vydrželo, co nejdéle a jezdilo se mu pohodlně.

Ve chvíli, kdy dítě bez problémů zvládne jízdu na odrážedle, nebrání nic v pořízení kola.

A dalším stupněm po zvládnutí kola? Pořiďte mu pro zábavu třeba jednokolo. :)

Přidat příspěvekDiskuse

Zatím žádné příspěvky